Premijer Andrej Plenković: Od 1. siječnja raste minimalna neto plaća, roditeljske naknade povećat će se sa 5.654 na 7.500 kuna

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u srijedu je u Hrvatskome saboru nakon rasprave o godišnjem izvješću o radu Vlade odbio kritike oporbe i pozvao na optimizam te da se kriza iskoristi kao jedinstvena prilika za jačanje povjerenja. Između ostalog, Plenković je najavio da će u idućim godinama Vlada poseban naglasak staviti na demografsku revitalizaciju, kako bi Hrvatska postala vitalnije društvo koje ima budućnost.

Najavio je da će od 1. siječnja 2022. minimalna neto plaća biti povećana za 350,00 kuna, s 3.400,00 na 3. 750,00 kuna, odnosno na 500 eura neto. Vlada će odluku o tome donijeti u četvrtak, najavio je premijer Plenković. Povećat će se i iznos roditeljske naknade sa 5.654,00 na 7.500,00 kuna za zaposlene i samozaposlene roditelje.

Uvodimo očinski dopust od 10 dana za zaposlene i samozaposlene očeve i u visini od pune plaće – najavio je premijer.

Naglasio je kako tim značajnim povećanjem od 10,3 posto za 51.000 zaposlenih, Vlada minimalnu plaću prvi put podiže iznad 50 posto prosječne neto plaće i iznad 60 posto neto medijalne plaće. Prije pet godina, podsjetio je, minimalna je plaća iznosila 38 posto od prosječne.

Premijer je naglasio i kako nam je broj zaposlenih veći za 51.000 nego lani i dosegao je 1,6 milijuna zaposlenih, što je dosad najveći broj u kolovozu iza rekordne 2008. i drugi najveći od neovisnosti. Stopa nezaposlenosti, koja je prije pet godina bila na 13,3 posto, pala je u kolovozu na 7,3 posto, rekao je, uz ostalo, Plenković i objasnio kako je to rezultat mjera aktivne politike zapošljavanja u koju je u pet godina uloženo oko 5,5 milijarde kuna, čime je obuhvaćeno 165.000 osoba. (hina, Fotografija/Ilustracija: Kristijan Toplak)

Skip to content