Predsjednica Vlade Republike Hrvatske, Jadranka Kosor otvorila je 15. Međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2010 koji će se do nedjelje 24. siječnja održavati u Virovitici. Osim predsjednice Vlade RH, domaćina sajma, župana Virovitičko-podravske županije Tomislava Tolušića, gradonačelnika Virovitice Ivice Kirina…Predsjednica Vlade Republike Hrvatske, Jadranka Kosor otvorila je 15. Međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2010 koji će se do nedjelje 24. siječnja održavati u Virovitici. Osim predsjednice Vlade RH, domaćina sajma, župana Virovitičko-podravske županije Tomislava Tolušića, gradonačelnika Virovitice Ivice Kirina, svečanosti otvaranja nazočili su mnogobrojni visoki gosti, odnosno potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, potpredsjednici Vlade RH Ivan Šuker i Božidar Pankretić, saborski zastupnici Josip Đakić, Davor Huška, Nevenka Majdenić, Dragan Kovačević, Vlatko Podnar, Nada Čavlović Smiljanec, veleposlanici Italije Alessandro Pignatti, Slovačke Roman Supek, Makedonije Dančo Markovski, državni tajnici u Vlari Republike Slovačke koja je Zemlja partner Sajma, Jan Slaby i Pavol Krištof, predsjednik HGK Nadan Vidošević i HOK-a Mato Topić,…
U prigodi otvorenja Viroexpo 2010, predsjednica Vlade Jadranka Kosor najavila je danas u Virovitici da će Vlada sljedeći tjedan donijeti vrlo konkretne mjere za jačanje gospodarstva, a nakon što je Vlada prošli tjedan donijela odluke o mjerama za gospodarski oporavak i razvitak te o namjeri sudjelovanja u osnivanju fondova za gospodarsku suradnju.
„Vlada će sljedeći tjedna donijeti vrlo konkretne mjere za snaženje gospodarstva, u proceduru će uputiti zakon o jamstvenom fondu i kriterije za veliki projekt potpore gospodarstvenicima u koje zajedno idu Vlada, Hrvatska banka za obnovu i razvitak i poslovne banke”, istaknula je predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor na svečanosti otvaranja 15. Međunarodnog stajama gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2010.
Istaknula je da su to mjere za one kojima treba dodatni “vjetar u leđa”, ali da se istovremeno radi i na mjerama za one koji su u osobito velikim poteškoćama te da će Vlada uskoro prezentirati i te mjere.
Osim toga, predsjednica Vlade Republike Hrvatske, Jadranka Kosor, u ime Vlade RH posebno je pozdravila sve gospodarstvenike, male i srednje poduzetnike kao i sve one koji se u ovim teškim vremenima bore i imaju snage, volje, ljubavi, upornosti i prkosa kako bi se prevladala ova kriza, te pozvala sve koji na bilo koji način mogu pomoći u prevladavanju ove krize da su dobro došli, naglasivši da je borba protiv korupcije i snaženje gospodarstva najvažniji zadaci Vlade u ovoj godini. Zahvalila se je i zemlji partneru Slovačkoj osobito u njezinoj bezrezervnoj potpori na putu Republike Hrvatske u Europsku uniju.
Župan Virovitičko-podravske županije, Tomislav Tolušić, izrazio je zadovoljstvo što je jedan mali sajam u relativno kratkom roku prerastao u jedan od najvećih sajmova u Republici Hrvatskoj koji svake godine bilježi najmanje 10 postotni rast te se posebno zahvalio Vladi Republike Hrvatske na njezinom pokroviteljstvu što je ove godine bilo po prvi puta u njegovoj povijesti.
„Završetkom Auto-ceste A-13 i ovaj sajam postati će još veći i po broju izlagača i posebno po broju posjetitelja jer će Virovitica tako postati gotovo predgrađe Zagreba što je osobito važno za cijelu Virovitičko-podravsku županiju” – u svom govoru naglasio je župan Tolušić te na kraju pozvao Vladu Republike Hrvatske da pomogne tvrtkama u Virovitičko-podravskoj županiji koje se uslijed ove krize nalaze u određenim trenutnim poteškoćama.
Ivica Kirin u svom govoru naglasio je da u ovo vrijeme ekonomske krize ovaj sajam posebno dobiva na značenju jer dokazuje da u Hrvatskoj ima kvalitetnih proizvoda i ljudi koji su te proizvode spremni prezentirati. Zahvalio se je i Vladi Republike Hrvatske što ne odustaje kako u borbi protiv korupcije tako i u borbi za svako radno mjesto posebno istaknuvši njezin veliki doprinos u razvoju grada Virovitice u proteklih nekoliko godina kada su se znatna sredstva uložila u poduzetničke zone i komunalnu infrastrukturu, što će osobito doći do izražaja izgradnjom autoceste A-13 Vrbovec-Bjelovar-Virovitica.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Republike Slovačke, Jan Slaby, između ostalog podsjetio je na odlične odnose između Slovačke i Hrvatske i obećao punu potporu Republici Hrvatskoj pri ulasku u Europsku uniju istaknuvši veliku čast što je upravo Slovačka Zemlja partner na Viroexpu.
Mato Topić, predsjednik HOK-a, istaknuo je zadovoljstvo što se svake godine povećava broj obrtnika na sajmu iako je u posljednjih godinu dana uslijed krize njihov broj u padu, no izrazio je i nadu da će Vlada Republike Hrvatske pronaći način da se ova velika kriza prevlada.
Nadan Vidošević, predsjednik HGK-a, između ostalog je podsjetio na činjenicu da je do sada dva puta otvarao ovaj sajam, ali da je tada na njemu sudjelovalo 37 izlagača, posebno pohvalivši direktora virovitičkog TVIN-a Ivana Slamića kao glavnog inicijatora pri osnivanje ovog sajma. Ustvrdio je i zadovoljstvo činjenicom da se na sajmu nalazi i veliki broj stranih izlagača što je osobito važno s obzirom na naš povoljan zemljopisni položaj.
Viroexpo 2010. održava se od 22. do 24. siječnja na prostoru bivše Virovitičanka, a na površini od 22.000 četvornih metara otvorenog i zatvorenog izložbenog prostora svoje proizvode i usluge predstavlja 629 izlagača iz 18 zemalja. Ovogodišnja zemlja partner je Republika Slovačka, a u sklopu sajma održana je i tribina na kojoj je predstavljeno slovačko gospodarstvo, razgovaralo se o gospodarskim odnosima i o tome kako poslovati sa Slovačkom. Robna razmjena Hrvatske i Slovačke prošle je godine iznosila ukupno oko 400 milijuna američkih dolara, a sudionici skupa složili su se da ta brojka ne odgovora mogućnostima i međusobnim standardnim odnosima na političkoj razini.
Sajam Viroexpo 2010. prati i niz popratno stručnih manifestacija, pa će uz ostalo biti održana i stručna predavanja o proizvodnji ljekovitog bilja, upravljanju rizicima, kvaliteti i slično.
Glavni pokrovitelj ovogodišnjeg sajma je Vlada Republike Hrvatske, pokrovitelji su Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja te Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva. Organizatori sajma su Virovitičko-podravska županija, Grad Virovitica, HGK Županijska komora Virovitica, Obrtnička komora Virovitičko-podravske županije. Virovitički sajam pod nazivom prvi je put, tada pod nazivom “Agroexpo”, održan 19. siječnja 1996. godine. (hina, www.vlada.hr, kt, rc)