Predstavnici Grada Virovitice u sklopu projekta NONA (program transnacionalne suradnje suradnje dunavske regije 2021.-2027 .) prošli su tjedan posjetili slovenski grad Ravne na Koroškem. Zajedno sa investitorima, istraživačima i stručnjacima na području urbanizma, kulture, športa i zelenih investicija, članovi projektnog tima iz Virovitice sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji „Investing in the Green Transition in Remote Industrial Regions“ i drugim aktivnostima u okviru višednevnog zajedničkog događaja projekata BauNOW i NONA. Događaj je organiziran na više lokacija: aktivnosti su se odvijale u Ravnima na Koroškem, ali i na širem području Mežiške doline. Uz Geodetski Institut Slovenije i Institut Iskriva, događaj su organizirali i Zavod za kulturu, sport, turizam i djelatnost mladih, Općina Ravne na Koroškem i Pokrajinski muzej Koroške.
Ravne na Koroškem, grad od 9.000 stanovnika u procesu zelene tranzicije, pokazao se kao idealna lokacija za rasprave o zelenim investicijama i održivom rastu. Tijekom konferencije, sastanaka i zajedničkih aktivnosti, partneri su istraživali transformativne projekte, dijelili znanje, razmjenjivali iskustva i jačali suradničke napore prema zelenijoj budućnosti.
Središnji događaj bila je konferencija „Ulaganja u zelenu tranziciju u udaljenim industrijskim regijama“ koja se održala 4. prosinca 2024. godine u Višegeneracijskom centru KoRa. Konferencija je okupila lokalne, regionalne, nacionalne i međunarodne dionike koji su raspravljali o uvjetima za uspješnu zelenu tranziciju u industrijskim regijama. Događaj je organiziran u suradnji s Novim europskim Bauhausom na Dunavu.
Značajan doprinos konferenciji bili su primjeri dobre prakse, poput strategije obnove grada Ulma, kao i prezentacija projekata koji uključuju održivi razvoj i zelena ulaganja u industrijska područja. Sudionici su se upoznali i sa strategijama održivog razvoja SIJ Metal Ravne te ulogom kulturne baštine u zelenoj tranziciji. Posebno su bile zanimljive prezentacije energetskih projekata i dobrih praksi, u suradnji sa SIJ Metalom Ravne i Petrolom, gdje je istaknuto korištenje viška toplinske energije iz proizvodnje za daljinsko grijanje i njezina važnost za ekološku i energetsku budućnost grada. Na panel raspravi o održivim investicijama dionici i stručnjaci istaknuli su ulogu suradnje javnog i privatnog sektora, uključivanje kulturne baštine u zelenu tranziciju te mogućnosti za razvoj inovacija. Nakon panel rasprave o održivim investicijama uslijedio je tematski obilazak regije u kojem su posjetitelji razgledali Staru željezaru, Tradicijsku kovačnicu i Formo vivo Ravne.
U narednim danima timu Grada Virovitice i ostalim partnerima predstavljene su Ravne na Koroškem kao sportski centar regije, i to posjetom Sportskom parku Ravne, gdje su partneri imali priliku upoznati se s bogatom sportskom ponudom i sudjelovati u aktivnostima promicanja aktivnog načina života. Partneri su posjetili i Mežišku dolinu, gdje su razgledali područja pogođena poplavama te razgovarali o daljnjim koracima obnove i razvoja. Na terenskim posjetima partnere su ugostili županica Romana Lesjak (Općina Črna na Koroškem) i župan Mark Maze koji su predstavili izazove i planove za budućnost regije.
Nezaboravnom iskustvu posjeta Ravnima pridonio je posjet Podzemlju Pece, odnosno rudniku i muzeju u Mežici, gdje su se partneri upoznali s bogatom kulturnom baštinom toga kraja. Podzemlje Pece jedan je od najvećih temelja Mežanske doline koji čuva uspomenu na rudarsku prošlost i doprinosi razvoju turizma.
Konfrencija „Investing in the Green Transition in Remote Industrial Regions“
Konferencija je započela uvodnim govorima Blaža Barboriča (Geodetski Institut Slovenije), Mateje Softić (Institut Iskriva) i dr. Tomaža Rožna (gradonačelnika grada Ravne na Koroškem).
Jedan od ključnih trenutaka događaja bila je prezentacija Alexandera Wetziga, bivšeg zamjenika gradonačelnika Ulma i stručnjaka za urbanu transformaciju, koji je predstavio primjer grada Ulma u kojem se više od tri desetljeća provode opsežne strategije za obnovu urbanog prostora.
Barbara Černič iz Geodetskog Instituta Slovenije naglasila je povezanost zelenih investicija i kružnog upravljanja prostorom, dok je Katarina Kuk, također s Geodetskog Instituta, predstavila postupak inkluzivnog planiranja na primjeru Stolpniška četvrt. Uslijedio je detaljan osvrt na strategiju održivosti SIJ Metal Ravne koju je predstavio Kristijan Plesnik.
Dr. Karla Oder iz Pokrajinskog muzeja Koruške predstavila je sudionicima dvije izložbe: izložbu fotografija “Dežela med Peco in Pohorje” renomiranog slovenskog fotografa Toma Jeseničnika i „Jeklo za zelenu budućnost“. Na potonjem je predstavila utjecaj industrije željeza i čelika koja je ostavila prepoznatljiv pečat na mjesto Ravne na Koroškem, oblikovala identitet kraja i način života njegovih stanovnika. Izložba također ističe očuvanje i korištenje kulturne baštine kao važnog čimbenika u održivoj transformaciji regije te prikazuje održive prakse industrijske baštine u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Dio konferencije bio je posvećen utjecaju ESG direktive na poticanje zelenih ulaganja, gdje je Barbara Teršek iz NLB-a (najveća bankarska i financijska grupacija u Sloveniji) detaljnije objasnila kako direktiva utječe na poslovanje banaka i investicijske odluke.
U poslijepodnevnim satima sudionici su se okupili na panel raspravi na kojoj su raspravljali o pitanjima suradnje javnog i privatnog sektora u uspješnoj provedbi zelenih investicija i revitalizaciji kulturne baštine. Panel je moderirao Zdravko Kozinc iz Instituta Iskriva, a u panelu su sudjelovali Janja Širnik (Ravne na Koroškem), Kristijan Plesnik (SIJ Metal Ravne), mag. Tadej Pungartnik (Koruški pokrajinski muzej), Barbara Teršek (NLB), dr. Željko Pogačnik (Georudeko d.o.o.) i Uroš Rozman (Regionalna razvojna agencija za Korošku).
Projekt NONA jedan je od najvažnijih projekata Novog europskog Bauhausa na Dunavu (NEBoD) NEB Lab čiji je cilj u praksi prikazati konkretna rješenja koja omogućuju zelenu tranziciju u skladu s vrijednostima u dunavskoj regiji: glavni cilj projekta je razviti nove modele upravljanja na više razina za uključivanje zelenih ulaganja u održivi teritorijalni razvoj u dunavskoj regiji. Funkcionalnom suradnjom javnih tijela, civilnog društva te privatnog, investicijskog i financijskog sektora, razvijeni modeli upravljanja rezultirat će poboljšanim kapacitetima dionika za pokretanje i provedbu ulaganja u održivije i odgovornije prakse korištenja zemljišta kao osnove za stvaranje novog, zelenog i pravednog gospodarstva.
Program: Interreg Danube – Program transnacionalne suradnje dunavske regije 2021.-2027.
Ukupna vrijednost projekta: 2.960.195,00 EUR
Bespovratna sredstva EU: 2.368.156,00 (80%)
Budžet Grada Virovitice: 132.200,00 EUR
Trajanje provedbe: 30 mjeseci
Glavni partner: Geodetski Institut Slovenije
Partneri: Grad Virovitica, Međunarodna agencija za razvoj – MARA (Hrvatska), Institut za razvoj lokalnih potencijala – ISKRIVA (Slovenija), općina Ravne na Koroškem (Slovenija), Institut za arhitekturu i urbanizam Sveučilišta primijenjenih znanosti Biberach (Njemačka), Udruga regije Stuttgart (Njemačka), Zaklada Kolektiv (Bugarska), općina Gabrovo (Bugarska), Bugarski gospodarski forum (Bugarska), Urbasofia S.R.L. (Rumunjska), Klaster za obrazovanje C-EDU (Rumunjska), općina Veszprem (Mađarska), JU Razvojna agencija Unsko-sanskog kantona (Bosna i Hercegovina), Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije (Srbija), Grad Šabac (Srbija), općina Chisinau (Moldavija), Državno poduzeće Istraživački institut za geodeziju i kartografiju (Ukrajina).